Tayvan’da Korkutan Deprem

0
228

Tayvan, hem bir Asya ülkesi hem de okyanusa komşu. Konum olarak depreme ve doğal afetlere açık bir ülke. Geçtiğimiz yıllarda deprem sebebiyle yaşadığı kayıplar, Tayvan’ın tipik bir deprem ülkesi olduğunu açıkça göstermişti. Alınan son haberlere göre bu sabah Hualien vilayetinin Taipei kentinde bir deprem kaydedildi.

Yerel saatle saat 05.55 civarında Tayvan Taipei’de 5,5 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bu bölge Tayvan’ın doğusunda bulunuyor. Tayvan Huailen Merkezi Hava Bürosu, sabah erken saatlerde meydana gelen sarsıntıyı kaydetti.

Depremin merkez üssü Hualien vilayetinin 70 km doğusu oldu. 5,5 büyüklüğündeki depremde can ve mal kaybı yaşanmadı. Erken saatte meydana gelen afette herhangi bir hasarın olmadığı yerel bir haber kanalı olan Focus Taiwan tarafından tespit edildi.

Hualien Tayvan

Daha önce de bundan 7 yıl önce aynı bölgede şiddetli ve hasar bırakan bir deprem meydana gelmiş, 2400 kişi hayatını kaybetmişti.

Tayvan’ın kuzeydoğu sahillerinde meydana gelen açık deniz depremi, ülkede benzer türleri ile oldukça sık yaşanıyor. 5,5 şiddetindeki bu deprem doğu yakası halkını tedirgin etti. Deprem, bu sabah saatlerinde meydana geldiği için çok fazla detay sunulmadı. Şimdilik hiçbir kayıp olmadığı biliniyor.

Okyanusun 19 km derinliğinde meydana gelen 5,5 şiddetindeki deprem, deprembilimciler tarafından sığ bulundu. Yüzeye yakın gerçekleşen deprem, dünya basınını sarsmaya yetti. Deprem kendisini adanın kuzeyindeki bölgelerde hafif ve orta şiddetli bir sarsıntıyla hissettirdi.

CEVAP VER