Türk Lirasında Son Gelişme…

0
386

Türk Lirasında Son Gelişme…

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu… Borsa İstanbul ve TMSF’den yeni Türk Lirası kararı çıktı… Türk Lirası’nın değeri korunacak mı?
Kurlarda yaşanan son gelişmelere, ekonomi haberlerine ve bu haberin devamına Habercisiz.com üzerinden ulaşabilirsiniz…

 

Erdoğan’ın açıklamalarında, her vatandaşın elindeki dövizi bozdurup Türk Lirasına çevirmesi ve nakdi varlıkların Türk Lirası olarak saklanması gerektiği mesajı verildi…

Borsa İstanbul: ‘Tüm nakdi varlıklarımız TL’ye çevrildi’ mesajını verdi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın da teşvikleri ile böyle bir karar alındı. Türk Lirasına olan güveni artırmak ve sektöre örnek olması adına nakdi varlıklar ve döviz Türk Lirasına çevrildi.

BİST Başkanı’na göre; finans sektöründeki firmaların daha önce Türk Lirasına geçerek diğer sektörlere örnek olması gerek. Herhangi bir süre sınırı koyulmadı. Vatandaş ve kurumlar, dilediği zaman Türk Lirasına tamamen geçebilir. Gerek duyulmadıkça Türk Lirasında kalırsak ekonomimiz için daha iyi olacak, mesajı verildi.

Öte yandan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) de satış ve tahsilat işlemlerinde yabancı döviz yerine Türk Lirası kullanmaya karar verdi. Bankacılık sektörünün sigorta kurumu olan TMSF, Türk ekonomisine duydukları saygı ve güvene dair bu kararı aldı. Türkiye egemenliğinin bir parçası olarak işlemler Türk Lirası üzerinden yürütülecek.

Borsa İstanbul, elindeki yabancı dövizleri bir bir çıkartıyor. Geçen yıl bankalarda 1.7 milyar TL dolar mevduatı bulunurken, bu yıl 603 milyon dolar mevduat bulunuyor.

CEVAP VER