Türkiye Avrupa’dan TL Cinsinden Borç Alabilecek

0
162

Avrupa’dan şaşırtan karar! Artık Türkiye, TL cinsinden kredi alabilecek.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), yeni bir karar aldı.

Banka Genel Müdürü Jean Patrick Marquet, ‘Kur riskini elimine edeceğiz’ dedi.
Bu karardan Türkiye nasıl etkilenecek?

Geçtiğimiz günlerde doların bozdurulması ve Türk Lirası’na sahip çıkılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına Avrupa’dan da ses geldi… Erdoğan’ın çağrısına kulak veren EBRD, Türkiye’ye dolar ya da yabancı döviz üzerinden değil, Türk Lirası üzerinden kredi verecek…

EBRD, Türk şirketlerin döviz baskısından kurtulması için ilk adımı attı. Avrupa finansal kaynak desteğini Türk Lirası’na çeviriyor… Marquet, Türk şirketlerine TL cinsi kredi vererek döviz riskini elimine edeceklerini açıkladı. Bu yılki 4 projeyi TL ile finanse edeceklerini de sözlerine ekledi. Bu projelerden 3’ü bono 1’i de Borsa İstanbul yatırımı olacak. Marquet, şu an TL ile destekleme sürecinin sınırlı olduğunu ancak uzun vadede bunu genişletmeyi düşündüklerini açıkladı.

Marquet’e göre Avrupa’nın Türkiye’ye güveni tam. Bu yıl ülkemize yaklaşık 2 milyar Euro finansal kaynak sağlandı. Araba üretim şirketleri, şehir hastaneleri, enerji şirketleri ve KOBİ’lere destek verildiği açıklandı.

Şu an sürdürülebilir enerji projeleri için EBRD’ın 400 milyon Euro’luk yeni bir finansman paketi hazırladığı da hatırlatıldı. Geçen yıl 1.9 milyar Euro ile en büyük yatırımı Türkiye’de yapan Avrupa’nın bu yılki yatırım miktarının 2 milyar Euro’ya ulaşması bekleniyor.

CEVAP VER