Türkiye İlan Etti! Suriye’de Ateşkes Çok Yakın!

0
74

Türkiye İlan Etti Suriye’de Ateşkes Çok Yakın!

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıkladı. Türkiye Suriye’de siyasi çözüme ve kalıcı ateşkese çok yakın! Çavuşoğlu, Rusya ile varılan mutabakatın yürürlüğe girmesinin an meselesi olduğunu ila etti. Şimdilik Moskova’dan bir yorum yok. AA, bu sabah saatlerinde Türkiye ile Rusya’nın ateşkes konusunda fikir birliğine vardığını duyurdu. Ateşkes, muhaliflerle Şam rejiminin çatıştığı tüm bölgeleri kapsayacak. Ateşkes bu gece başlayacak, başarılı olursa muhalifler ve Şam rejimi Astana’da masaya oturacak.

Çavuşoğlu, ‘Türkiye Suriye’de kalıcı ateşkesi savunuyor. Astana’daki görüşmede PYD olmayacak. Bu karar BM Güvenlik Konseyi’nindir’, dedi. Suriye’de kalıcı siyasi çözüm her an yürürlüğe girebilir. Türkiye, sağlanacak ateşkesi tüm Suriye’de yaymak istiyor.

Ayrıca ateşkesi ihlal edenleri denetleyeceklerini ve engelleyeceklerini açıkladı üst yönetim. Şam rejimi lideri Esad’ın yer aldığı bir geçiş sürecinin ‘imkânsız’ olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Suriye’deki muhaliflerin Esad’ı kabul etmeyeceğini ifade etti.

Kremlin sözcüsü Peskov, ateşkesle ilgili bir yanıt vermedi. ‘Yeterince bilgim yok’, dedi. Suriye’deki iç savaşı bitirmek için çaba gösterieln uğraşlar dünyada nasıl tepki görecek? Öte yandan dün Rusya Dışişleri Bakanlığı Moskova ve Ankara’nın Suriye’nin tamamını kapsayacak bir ateşkes amacıyla bir araya geldiğini duyurmuştu.

CEVAP VER