Uykusuzluk Sebepleri

0
184

Uykusuzluk Sebepleri

Tıpta insomnia adıyla bilinen uykusuzluk hastalığı, 3 aydan uzun sürüyor. Eğer bu hastalığa sahipseniz, gece uykularından şikayetçiyseniz hemen bir doktora başvurmanız gerekiyor.
Peki, uykusuzluğunuzun sebepleri neler olabilir? Tüm güncel sağlık haberlerini ve sağlıkta yeni gelişmeleri Habercisiz.com haber sitesinden takip edebilirsiniz…

 

Duygu durumundaki değişimler, stres, yorgunluk, kötü beslenme, kafeinli içecekler ve alkol kullanımı uykusuzluğun belli başı nedenleri arasındadır. Kaza, düğün, boşanma, ölüm gibi ani olaylar da uykusuzluk yapabilir.

İşsizlik, ekonomik sıkıntılar, stres, ısıda değişim, gürültü, rahatsız bir uyku ortamı gibi sebepleri de vardır. Psikiyatrik bozukluklar olmadan da uykusuzluk ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlar ve madde kullanımı insomniada çok etkilidir. Vardiyalı çalışanlarda gece gündüz birbirine karıştığından zaman kavramı ve uyku düzeni yitirilebilir. Huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklar da uykuyu kaçırır.

Çok sık mekan ve ülke değiştirme vücudun doğal biyolojik ritmini değiştirir. Düzensiz uykular başlar. Alkol ve kafeinli içeceklerin tüketilmesi da uykuyu kaçırır. Özellikle geceleri alkol ve kafeinden uzak durulmalıdır. Uykusuzluk hastalığının bir hastalık olarak kabul edilebilmesi için 3 aydan uzun sürmesi gerekir. Yetişkinlerin %10’unda bu rahatsızlık görülmektedir.

Uykusuzluk ciddi sorunlara yol açabilir. Dikkat dağılması, denge kaybı, sosyal ve mesleki sorunlar, hafıza kaybı ve nörolojik pek çok sorunun kapılarını açabilir.

Depresyon ilaçları, gün içinde kısa şekerlemeler, kötü beslenme, stres en önemli faktörleridir. Tedavi edilmediğinde ölüme bile yol açabilir.

CEVAP VER