Vücut İçin Gerekli 10 Vitamin ve Mineral

0
269

Sağlıklı yaşam için yediklerimize içtiklerimize dikkat etmemizin yanında uzmanların özellikle önerdiği kullanıldığında sinir kas sistemimizden, kemiklerimize kadar iyi gelen vitamin ve mineralleri sizler için derledik…

Magnezyum

Vücutta sinir ve kas hücrelerinin düzenli çalışmasını sağlar. Şeker seviyesini dengeler, tok tutar, ani açlığı bastırır. Uykusuzluk, yorgunluk ve anksiyeteyi önler. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemiş soya fasulyesi, esmer pirinç, kuru fasulye ve yağlı balıklar magnezyum bakımından en zengin yiyeceklerdir.

Kalsiyum

Diş ve kemikleri güçlendirir. Kalp sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Süt ve süt ürünleri, lahana, brokoli, badem ve somon kalsiyum içeren besinlerdir.

Potasyum

Vücudun sıvı değerlerini kontrol eder ve tansiyonu düşürür. Muz, ıspanak, avokado, kuru kayısı, kuru fasulye ve somonda potasyum var.

İyot

Tiroid bezinin çalışmasına yardımcıdır. Hamilelikte bebeği koruyan bir mineraldir. İyotlu tuz, balık, tavuk ve karideste bulunur.

Omega 3

Kolesterolü düzenler, kalbi korur. Balık ve cevizde bol miktarda bulunur.

Lif

Bağırsak ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Kan şekeri, kolesterol, kalp hastalıkları, diyabet ve bağırsak kanserini önler. Baklagil, tam buğday, kuruyemiş ve sebzelerde lif bulunur.

Selenyum

Bağışıklık sistemi ve tiroid bezinin çalışmasında etkilidir. Kırmızı ve beyaz et, sakatat, mantar ve sardalyede bulunur.

Folik Asit

Kırmızı hücre üretimini artırır ve bağışıklığı güçlendirir. Nohut, barbunya, mercimek, karaciğer, ıspanak, lahana, pazı ve avokado folik asit bakımından en zengin besinlerdir.

D Vitamini

Vücuttaki kemiklerin büyümesine yardımcıdır. Bağışıklık ve solunumu düzenler. Balık, süt, yumurta, mantarda bulunur.

Demir

Hücrelerin üretilmesi ve büyümesinde destek olur. Metabolizmayı çalıştırır. Et, midye, lahana, pazı, yumurta ve kuru incirde demir bulunur.

CEVAP VER