Whatsapp, Facebook’un Dünya Hakimiyetinde Gizli Bir Silahı mı?

0
263
12 Birileri size bir süre önce Facebook’un gölgede bırakılacağını söyleseydi herhalde buna gülerdiniz. WhatsApp uygulaması artık 7 yaşında. Aylık bir milyar aktif kullanıcısı var. Facebook’un online sohbet programı Messenger’ın ise sadece 800m kullanıcı var. WhatsApp’dan 7 yıl daha eski olan Google’ın eposta hizmeti ise 1 milyarlık kullanıcıya sadece bir senede ulaşabildi. Dünyada her yedi kişiden biri WhatsApp’ı kullanıyor. Anlık mesajlaşma, sohbet ve mail gönderimi özellikleri rakiplerini sollamış durumda.

Facebook’un ardından dünyada en çok kullanılan ikinci uygulama olarak belirlenmiş WhatsApp. Günde 30 milyara yakın mesaj gönderiliyor bu sistem üzerinden. Sadece akıllı telefon ve akıllı cihazlardan bu uygulama kullanılabiliyor. 2020 yılı hedefleri ise 2 milyar aylık kullanıcıya ulaşmak. Facebook, Jan Koum’un bu uygulamasını satın aldığında ileriyi çok iyi görebilmiş. O sıralar şirket değeri 19 milyar dolar iken şimdilerde bu rakam sürekli artıyor. Popülaritesi geniş kitlelere yayıldı.

Akıllara şu soru geliyor: “WhatsApp, Facebook’ın dünyaya hakim olma amacındaki gizli bir araç mı?”. Messenger’ın önüne geçerek dünyaya yayılan bu mesajlaşma platformu Facebook’a çok kazandırıyor. Endonezya ve Nijerya’da insanlar internetten çok da haberdar değildi. Facebook ortaya çıktıktan sonra birçok geri kalmış ülke de dahil olmak üzere insanlar internetin varlığından haberdar oldu. En popüler global internet araçlarının başında Facebook geliyor. Onun satın aldığı diğer uygulamalar da Facebook’un yaygınlaşmasını ve hakimiyet derecesini artırıyor. Facebook, Rusya, Çin, Japonya, Hindistan, Brezilya ve tüm dünyaya hakim olma isteğinde.

Gelişmekte olan, kırsal alanlar, geri kalmış ülke ve bölgeler, kör nokta alanları için de erişim çalışmaları yapılıyor. Böylece internet bağlantısı ve akıllı cihazlar her yere girecek. Milyonlarca insan da Facebook ve WhatsApp’ı kullanacak. Yerel Telekom şirketleri 37 ülkede insanlara ücretsiz internet erişim hakkı veriyor. Facebook işbirliği ile bu gibi girişimler sayesinde daha fazla insan bu uygulamalardan haberdar olabilecek. Messenger’a herkes doydu, şimdi daha popüler bir uygulama cihazlarımızda. WhatsApp’ın geleceği daha da iyiye gidecek gibi duruyor.