Yahoo İşgücünü %15 Oranda Kısacak

0
315
Dünyaca ünlü teknoloji devi Yahoo şirketi karlılık dönemine geçiyor. İşgücünü %15 oranda azaltarak atak stratejik bir plan benimsenecek. 2016 yılının sonuna dek çalışan sayısı toplamda 9000 kişi kadar azaltılacak. İşten çıkarmalar başladı bile. Yahoo yılda 4.3 milyon dolar zarara uğruyordu. Bunun önüne geçmek için en iyi yolun bu olduğuna karar verildi. Yahoo şirketinin CEO’su Marissa Mayer şunları söyledi: “Bu hamle kaynak ve ürünler için cesur bir değişim planı olacak”. Dramatik geleceklerini aydınlatmak ve şirketi kara geçirmek için yapılan güçlü ve cesur bir atak olarak değerlendiriyor Mayer bu kararı.


Reklam verenler, ortaklar ve kullanıcılar açısından piyasada rekabet gücünü artırmak için bu çok önemli bir adım olarak görülüyor. Facebook ve Google’a karşı yarışmak adına bu tip stratejiler çok anlamlı bulunuyor. Girişimcilerin şirket maliyetlerini düşürmek için çeşitli yollara başvurması rekanet piyasasında kaçınılmaz. Google ve Facebook gibi çok başarılı iki teknoloji şirketine karşı dayanabilmenin en iyi yolu masraflardan kısmak.

Geçtiğimiz Aralık ayında Çinli e-ticaret sitesi Alibaba da hisselerinin bir kısmını satmıştı. Ancak şirket için bu hamle ters tepmişti. İnternette işlerin bozulması, alımların azalması, eylemcilerin ve kullanıcıların baskılı tepkileri beklenen sonuçlardı. Yahoo’nun durumu hakkında da aynı şekilde bazı analistler şüpheci yaklaşıyor duruma. Sektörde büyümek sadece karlılığını artırmak değil. Menkul kıymetler direktörlerine göre, bir şirketin ana faaliyetleri zaten değerli ve popüler ise, birileri mutlaka siteyi ziyaret edecek, gelecek ve o şirketten bir şey satın alacaktır.

Yahoo Baskı Altında

İşgücünü azaltma planlarının yanı sıra, Yahoo ürün hatlarının bazılarını satmayı da planlıyor. Bunlardan bazıları Yahoo TV ve Yahoo Games uygulamaları. Televizyon ve oyun sayfalarını satarak bütçeyi koruma hedefleniyor. Böylece ticari arama sayfaları, Tumblr blog sitesi ve email projeleri ile daha fazla ilgilenebilecekler. Aynı zamanda Dubai, Milano, Madrid, Mexico City ve Buenos Aires’teki ofislerini de kapatacak. 2017 ve 2018 için mütevazi ve hızlanan bir büyüme grafiği amaçlanıyor. Yatırımcılar istifa şoku ile şirkette baskı oluşturdular. Şirketin hisseleri kararla birlikte %14 düştü.