Yanıklar İçin İlk Yardım Nasıl Yapılır?

0
346

Başta ısı ve elektrik olmak üzere ışın ve kimyasal maddelere uzun veya kısa süreli maruz kalmalarda deri üstü veya deri altında oluşabilen bir çeşit yaralanma durumlarına yanık denir.

Sadece üstteki kısmen ölü tabakada oluşan ve kızarıklık, gerginlik ve acının görüldüğü 1. derece yanıklar, derinin üstünü ve kısmen altını etkileyen kızarıklık, gerginli, acı ve su toplamasına kadar ilerleyen 2. derece yanıklar ve hemen hemen hem alt hem üst deriyi kapsayan, dokulara ve bazen kemiklere kadar oluşan aşırı gergin ve koyu renkli en ileri derece olan 3. derece yanıklar olmak üzere üç düzey yanık vardır ve yanma sürecini en aza indirmek için il yardımı iyi bilmek gerekmektedir.

Isı Yanıkları

1. Derece: Kesinlikle yoğurt, salça, diş macunu gibi irite edici maddeler uygulanmaz. 10-15 dakika süresince soğuk suya tutulur ve gerginliği azaltmak için yağlı krem sürülür ve bol sıvı tüketilir.
2. Derece: Tedavi 1. derecedekiler gibi ilave olarak su toplayan alan patlatılmaz veya soyulmaz.
3. Derece: Hasta kendinde ise bol sıvı içirilir ve mümkün olan en kısa sürede bir yanık merkezine veya hastaneye götürülmelidir. Alkol ve asitli içecekler kesinlikle içirilmemelidir.
Kızgın bir madde sıçramasıyla oluşan yanıklarda ilk yardım yanığın ilerlememesi için uzun süre soğukta bekletilmesiyle yapılır.

Yangın gibi alevlerden ve yanmaktan kurtarırken ilk amaç kişide alevlenen noktaları söndürmek olmalıdır.

Kimyasal Yanıklar

Kuvvetli kimyasal gaz, buhar ya da direk sıvı veya katı madde ile deride açtığı yaralardır. Bu tür yanıklara ilk yardım yapılırken etki alanı olan bu kimyasala karşı kendi önleminizi almalısınız.

Eğer bu kimyasal madde toz gibi kuru maddelerdense öncelikle toz fırça, kuru bez veya en doğrusu elektrikli süpürgeyle çekilerek vücuttan uzaklaştırılmalıdırlar. Yara tamamen tozdan arındırıldıktan sonra bol suyla o bölge yıkanmalıdır. Eğer bu madde sıvı ise öncelikle etkilenen bölgede kıyafet varsa bu kıyafetler çıkarılır. Daha sonra ağrı dinene kadar bölge basınçlı su ile yıkanır.
Yara açılmışsa steril gazlı bir bezle yara kapatılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here