Yeşil Alanlarda Olmanın Bebeğe Faydaları

0
300
Araştırmalara göre şehir hayatı ve doğal hayat tarzı hamilelikte bebeğin ağırlığını ve gelişimini etkiliyor. Bu teze göre yeşil alanlara daha yakın yaşayan kadınların bebekleri daha ağır ve büyük doğuyor. Doğal parklar ve bahçelerde yürüyüşe çıkan, hamile egzersizini rahatça yapan ve temiz hava soluyan hamile kadınlar, bebeklerini daha sağlıklı büyütüyor. Gebelikte beslenme düzeni de bebeğin gelişimi, ağırlığı ve sağlığını etkilese de, şehirden uzak geçirilen hamilelikler çok daha sağlıklı oluyor.

Çimen, ağaç ve diğer yeşil bitki örtüsüne sahip bir mahallede yaşayan kadınlar, hamileliğin sonunda bebeklerini gördüklerinde şaşırabiliyor. Hatta hamilelik sürecinde de daha ağır ve büyük bir bebek geleceği rahatça fark edilebiliyor. Yeşil alanı daha az olan ya da hiç olmayan kentsel bölgelerde geçirilen gebeliklerde doğan bebekler daha hafif olabiliyor. Yaşanan bölgenin gelir düzeyi, sosyal ve kültürel düzeyi, ortam kirliliği, gürültü gibi faktörler seçeneklerden çıkarılmış ve şehirle kırsal alan arasındaki farklar hamile kadınlar arasında gözlenmiştir. İngiltere’de Columbia ve Oregon Üniversiteleri bu araştırmayı yürütmüştür.

Bebeğin Sağlıklı Gelişimi Yaşanan Ortama Bağlı
Bebeğin Sağlıklı Gelişimi Yaşanan Ortama Bağlı

Hava kirliliği, gürültü ve yeşil alanların seyrekliği sağlığı olumsuz etkilediği gibi, gebeliği de direkt etkilemekte. Bebeğin sağlıklı gelişimi ilk olarak anne karnında başladığından, tüm fonksiyonları gelişmiş, daha uzun ve kilosu daha normal olan bir bebek, henüz anne karnındayken temiz havaya temas etmeye başlıyor. Kirli şehir havasına ve olumsuz şartlara sadece anne adayları değil, karınlarındaki bebekler de maruz kalıyor. Bu da bazı gelişim sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Araştırma sonuçlarında doğal ortamda gelişen bebeklerin şehir bebeklerine kıyasla 45 gram daha ağır olduğu da görülmüştür. Hamilelik sürecini daha doğal kırsal bölgelerde geçirmek bebek ve anne sağlığı için çok mühim, buradan da bunu anlıyoruz…

CEVAP VER