Yetersiz Ağız Bakımı Öldürebilir!

0
176

Yetersiz Ağız Bakımı Öldürebilir!

Uzmanlar uyardı. Ağız bakımı ihmal edilmemeli. Yetersiz ağız ve diş bakımı ölüme neden olabilir! Ağız sağlığına dikkat etmediğimizde diş yüzeyinde biriken mikrobiyal dental plak, ölümcül enfeksiyonlara, kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Habercisiz.com’da tüm sağlık haberlerini, haberin devamını ve son gelişmeleri bulabilirsiniz…

Kişisel bakımına önem vermeyenler, özellikle de diş ve ağız sağlığını ihmal edenlerde ölümle sonuçlanabilecek vakalar görülebiliyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’de yaşanan ölümlerin %40 oranda sebebi kalp damar hastalıkları. Bu hastalıkların ağız bakımıyla çok büyük bir ilişkisi de var. Bazı maddelerin birikimiyle ortaya çıkan ateromlar, damar sertleşmesi, kolesterol ve iltihabi hücreler gibi bakterilerin üremesiyle ilgili.

Bakteri birikimi ve tıkanma özellikle kalbi besleyen damarlarda bulunduğunda sonucu ölüm dahi olabiliyor. Ağız bakımı yetersiz kaldığında ve durum ciddiye gittiğinde bunun en büyük belirtisi diş eti kanaması oluyor. Hastalar çoğu zaman diş eti kanamasını es geçiyor. Ancak durum tehlikeli…

Doğru Ağız Bakımı Kalp Damar Hastalıklarını Önlüyor

Düzenli ağız ve diş bakımı ile doktor kontrolleri kalp-damar sağlığı açısından da hayati önem taşıyor…

Diş fırçalarken diş eti kanarsa ağız içi bakterileri kan yoluyla ateromlar içine yerleşebiliyor. Burada lokal bir iltihap meydana geliyor. Ateromda yırtılmalar ve kopmalar meydana gelebiliyor.

CEVAP VER