Zamanda yolculuk Gerçekleşemeyecek Bir Hayal mi?

0
251

  İngiltere’de Birmingham Üniversitesi’nde bir grup bilim insanı zamanda yolculuk kavramını irdelemek üzere bir çalışma yaptılar. Bilim adamları bu çalışma kapsamında zaman ya da ışınlama makinesi tasarlamıyorlar sadece bu konuda ortaya atılmış olan teorileri irdeleyip zamanda yolculuk fikrinin mümkün olup olmayacağını tespit etmeye çalışıyorlar.

  Araştırmaya öncülük yapan Birmingham Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Nikk Effingham yaptığı açıklamada, zaman yolculuğu ihtimalinin ölçülemeyecek kadar küçük olduğunu, ama imkansız olmadığını belirtti. Bu imkansız değil ifadesi bile böyle mucizevi gözüken bir konu için fazlasıyla ümitlendirici.

  Fizikçi, kozmolog ve bir çeşit hayalciyim diye kendisini tanıtan Stephen Hawking, günün birinde zaman yolculuğunun gerçekleştirilebileceği fikrinde. Stephen Hawking’e göre zamana dört boyutlu olarak bakmak gerekiyor. Bütün fiziksel nesnelerin genişlik, yükseklik ve uzunluk boyutları bulunmakta. Bir de başka tür bir uzunluk var,zaman içinde bir uzunluk. Herşeyin uzayda olduğu kadar zamanda da bir uzunluğu var. Zaman da yolculuk, bu dört boyutun içinden yolculuk etmek demek.

  Zamanda yolculuğun mümkün olması için zaman tüneli görevi yapacak olan solucan deliklerinin genişletilmesinin yolunun bulunması gerekir. Zaman yolculuğu için kullanılacak araç, solucan deliklerinin içinden geçirilebilirse insanoğlunun en büyük hayali gerçekleştirilmiş olacak. Solucan delikleri, ilk kez Albert Einstein ve Nathan Rosen tarafından 1935’te ortaya atıldı.. Bilimsel adı ise Einstein-Rosen köprüsü olan bu kavram varsayımsal uzay boşluklarıdır. Günümüzde de birçok fizikçi ve astronom, solucan delikleri yoluyla paralel evrenlere geçilebileceğine, uzay ve zaman içinde kestirme olarak seyahat edebilmenin mümkün olabileceğine inanmaktadır. Solucan delikleri çok küçük olduğu ve genişletilmesinin yolu da bulunamadığı için tüm bunlar gerçekleştirilemiyor.

  İnsanoğlunun hayallerini gerçekleştirmesi için bir sistem var  Önce hayal eder, sonra bunun gerçekleşebileceğine inanır ve bir yolunu bulup hayal ettiğini gerçekleştirir. Günümüzde kullandığımız tüm teknolojik aletler, uzaya gitmeyi mümkün kılan uzay araçları, hastalıkları teşhis ve tedavi eden teknoloji hep bu sistemin ürünüdür. Zaman yolculuğu şu an için gerçekleşmemiş bir hayal ise bunun sebebi sistemin tam işlememesi. Zaman yolculuğu yapmayı çok istiyoruz ve hayal ediyoruz ama bu konu o kadar soyut ki gerçekleşebileceğine inanmıyoruz. Ne yazık ki tüm kalbimizle inanmadığımız hiçbir şeyi gerçekleştiremeyiz.